Log In

W Orzeszkowie powstaje najnowocześniejsza sala gimnastyczna

  • Napisane przez

Pełnowymiarowe boiska do gier zespołowych, widownia z miejscami na ponad 170 osób, najnowocześniejsze i ekologiczne ogrzewanie pompą ciepła (budynek będzie pasywny, co oznacza, że energetycznie będzie niemal samowystarczalny), system odzyskiwania wody deszczowej, nowoczesna elewacja, a cały obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – tak będzie wyglądała sala sportowa, która powstaje przy Szkole Podstawowej w Orzeszkowie.
Stało się tak dzięki staraniom Gminy Wińsko o pozyskanie dofinansowania na budowę sali z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nowa sala to jedna z najbardziej kosztownych inwestycji, które powstają na terenie Gminy Wińsko, a jej koszt to 6 mln zł (95 % to dofinansowanie).

Dodajmy, że w wyniku przetargu salę zaprojektowało i wybuduje Przedsiębiorstwo Novobud z Wrocławia.

Orzeszków, jedna z największych miejscowości w gminie Wińsko, już we wrześniu przyszłego roku będzie miał nową salę sportową. Obiekt, powstaje tuż przy szkole i będzie jednym z elementów kompleksu, w którym już teraz znajduje się siłownia zewnętrza i plac zabaw dla dzieci.

Szkoła potrzebuje sali

Kazimiera Gomułka, poprzednia dyrektor Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie całe lata starała się o budowę sali i to, że tuż przed emeryturą, udało się pozyskać środki na jej budowę, to najlepsze posumowanie kariery Kazimiery Gomułki.


Dariusz Kucner, obecny dyrektor SP w Orzeszkowie mówi, że ta inwestycja jest ogromnie wyczekiwana.


O potrzebie budowie sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia mogłaby powiedzieć bardzo dużo moja poprzedniczka, dyrektor Kazimiera Gomułka. Co najmniej od 10 lat potrzebowaliśmy tej inwestycji. Jednak najbardziej problem braku sali uwidocznił się po reformie, kiedy powrócono do 8-klasowego systemu. Kiedy w szkole uczyło się 6 klas, łatwiej było pomieścić uczniów – mówi Dariusz Kucner.
Jak mówi dyrektor, brak sali sportowej z prawdziwego zdarzenia jest dla szkoły utrudnieniem.

W 100-metrowej sali odbywały się wszystkie szkolne uroczystości

Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w sali, która ma niespełna 100 mkw.
W taki sposób układamy plan lekcji, aby wychowanie fizyczne miała jednocześnie tylko jedna klasa. Zdarzało się tak, że dwie klasy nauczania początkowego miały zajęcia razem, zwłaszcza w okresie zimowym. A przecież w kolejce do sali są także dzieci przedszkolne. Obecnie w szkole mamy 118 uczniów – mówi i dodaje, że również wszystkie imprezy szkole odbywają się w tym pomieszczeniu.


Trudno się nam w tak małym budynku pomieścić – przyznaje dyrektor. Już teraz w szkole brakuje klas i plan lekcji jest bardzo napięty, ale dzięki dobrej organizacji udało się uniknąć lekcji w trybie dwuzmianowym.
Problemem jest nie tylko sama organizacja zajęć edukacyjnych, ale i ich przeprowadzanie. Na sali nie można było prowadzić gier zespołowych, ponieważ nie miała ona odpowiednich wymiarów.
Na zewnątrz nie mamy boiska, dlatego też pozostała nam tylko ta niewymiarowa salka – dodaje dyrektor.

Najnowocześniejsze technologie

Nowa sala została zaprojektowana tak, aby nie tylko służyć za pełnowymiarowe miejsce zajęć wychowania fizycznego, ale i zawodów.

Powierzchnia sali to prawie 600 mkw (teraz dzieci muszą pomieścić się na 100 mkw). W budynku znajdą się dwie osobne szatnie dla dziewcząt i chłopców, toalety (również dla osób niepełnosprawnych), pokój trenera, magazyn, pomieszczenia techniczne (w tym dla dźwiękowca obsługującego wydarzenia), antresola z trybunami, zielony taras.
Budynek został zaprojektowany tak, że będzie pasywny, co oznacza, że będzie niemal samowystarczalny energetycznie. W sali zostaną zamontowane panele, które będą poprawiały akustykę, nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy, energooszczędne oświetlenie LED
Budynek będzie miał także system odzyskiwania deszczówki.

Hala ożywi Orzeszków

Wymiarowa sala sportowa to nie tylko wielkie ułatwienie pracy dla szkoły, ale i ogromny atut dla całej miejscowości.
Choć sala jeszcze nie została wybudowana, to już są chętni, aby ją wynajmować. Mogłyby się w niej odbywać pozalekcyjne zajęcia sportowe, mógłby w niej trenować miejscowy klub Viktoria Orzeszków, a kiedy tylko skończy się pandemia są plany, aby organizować w nowej bazie imprezy nawet o zasięgu wojewódzkim.
Chcielibyśmy, żeby choć raz w roku odbył się turniej regionalny lub wojewódzki, zgłoszony do kuratorium jako cykliczna impreza, która będzie wyróżniała szkołę i promowała gminę. Będziemy starali się nawiązać współpracę z organizacjami i federacjami sportowymi, mogłyby się tutaj odbywać np. zawody karate. Jeśli tylko znajdą się chętni, w Orzeszkowie można będzie organizować zajęcia ruchowe dla pań, tańce, koncerty, przedstawienia czy choćby zajęcia na mini siłowni, która również ma znaleźć się nowej hali. Szczegółowe plany wykorzystania obiektu zostały opracowane przez zespół nauczycieli jeszcze podczas prac koncepcyjnych. Będziemy je teraz weryfikować, planujemy przeprowadzić badanie potrzeb społeczności lokalnej Orzeszkowa i pobliskich wsi. Nowa sala z pewnością podniesie atrakcyjność miejscowości oraz umożliwi jej dalszy rozwój – mówi o swoich planach dyrektor.

Tagged under:

Polityka prywaności

  • Strona może używać plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Zablokowanie cookies może jednak spowodować nieprawidłowe działanie strony. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziecie Państwo w pliku: POLITYKA PRYWATNOSCI

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174