Log In

Sztuka marnowania czyli powiat wołowski w akcji drogowej

  • Napisane przez

Tzw. skarpowanie poboczy to zabieg higieniczny, konserwujący, który należy wykonywać co kilka lat (zależnie od warunków). Gmina Wińsko wykonała skarpowanie poboczy 2/3 swoich dróg, które tego wymagały, a 1/3 zaplanowaliśmy na wiosnę.

Dlaczego ten zabieg jest tak ważny?

Otóż jak wiadomo, największym wrogiem drogi jest woda. Woda deszczowa, topniejący śnieg itd. muszą swobodnie spływać z drogi, w przeciwnym razie powodują jej niszczenie.

Pobocza z biegiem czasu zarastają, są coraz wyższe, zbierają się na nich pyły, kurz, cząsteczki ziemi unoszące się w czasie prac polowych czy suszy. Osiadają, zarastają trawą i chwastami.  Powstają skarpy, które nie pozwalają wodzie ujść z drogi.

Jeśli droga jest już zniszczona tak, że ma przełomy, zapadliska, dziury, a rowy przy tej drodze są zarośnięte, wypłycone i niedrożne, nie ma sensu skarpowanie poboczy. Wąwóz pozostanie wąwozem. Zniszczona kompletni droga będzie tak samo zniszczona i zalana wodą, jak przed skarpowaniem. W przypadku takich kompletnie zniszczonych dróg potrzebna jest przebudowa (nowa lub uzupełniona podbudowa) i nowy asfalt. Przy tej okazji ścina się całe pobocza i oczywiście czyści, udrażnia rowy.

Skarpowanie poboczy ma sens tam, gdzie droga, mimo nawet wieloletnich zaniedbań, „jeszcze żyje”. Co prawda są wżery od zarośniętych poboczy, pojawiły się spękania i dziury w asfalcie, ale skarpowanie pomoże drodze, żeby nie niszczyła się dalej. Da czas na cząstkowe naprawy, które zwyczajnie dziś wystarczą. Za rok, dwa lub trzy degradacja będzie tak daleko posunięta, że żadne zabiegi nie pomogą. Trzeba będzie przebudować drogę.

Cząstkowe naprawy i pielęgnacja drogi (choćby przez skarpowanie poboczy) kosztuje kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy. Przebudowy kosztują miliony.

A co właśnie teraz robi Powiat Wołowski na terenie gminy Wińsko? Mimo usilnych tłumaczeń, skarpuje kompletnie zdewastowane drogi przy kompletnie zarośniętych rowach. W sprawie odprowadzenia wody z drogi nic się nie zmienia (co widać na zdjęciach), a drogi te wymagają już dawno przebudowy. Na pielęgnację jest za późno.

Za te same pieniądze i w tym samym czasie można było zapobiec dalszej degradacji dróg, które „jeszcze żyją”, choć to już długo nie potrwa, jeśli się ich nie pielęgnuje (czyli nie skarpuje poboczy). Taką „jeszcze żywą” drogą powiatową jest między innymi ta, którą nazywamy „powodziówką”, powstałą po 1997 roku (Przyborów, Buszkowice Małe, Budków, Dąbie, Gryżyce) oraz odnoga z kompletnie zdewastowanej drogi powiatowej do Jemielna, która prowadzi do Wrzeszowa i Łazów. Tu skarpowanie ma sens, ba, jest niezbędne, żeby te drogi kompletnie się nie zniszczyły.

Tymczasem służby powiatowe skarpują drogę Smogorzów Wlk., Smogorzówek, Rudawa. Kompletnie zrujnowaną, z niedrożnymi rowami i wysokimi skarpami poza paseczkiem zeskarpowanym. Drogi, które już wymagają kompletnej przebudowy, a nie zabiegów higienicznych. To tak, jakby gangrenę leczyć przez obcinanie paznokci albo czerniaka – pudrem.

Publiczne pieniądze, w tym te, które starostwo dostaje za każdą głowę mieszkańca gminy Wińsko ze Skarbu Państwa, są marnowane. Działania pozorne, które kosztują tyle samo, co działania sensowne. Dodatkowo koszty napraw dróg, które należy skarpować, rosną.

Takie „zabiegi higieniczne” są finansowane ze środków bieżących na utrzymanie dróg. Decyzji w tej sprawie nie podejmują Radni Uchwałą Rady Powiatu tylko Zarząd Powiatu (Starosta, Wicestarosta, Członek). A może tylko jeden z nich. Nie wiem, ale chętnie się dowiem.

Nikt się drogowcem, starostą ani wójtem nie urodził. Uczymy się. Pytamy fachowców. Słuchamy ludzi. Albo zakładamy, że nasza praca to nie służba tylko zaspakajanie czyjegoś widzimisię. Bez względu na koszty i bez sensu.

 

Polityka prywaności

  • Strona może używać plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Zablokowanie cookies może jednak spowodować nieprawidłowe działanie strony. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziecie Państwo w pliku: POLITYKA PRYWATNOSCI

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174