Log In

Stacja PKP w Wińsku nareszcie należy do Gminy !

Kto pamięta jeszcze ten zapach przepalonego oleju, którym zaimpregnowane były podłogi na stacji PKP w Wińsku? Kto przytulał się do kaflowego pieca, gdy zimą pociąg się spóźniał? Kto pamięta to przejście z napisem „zakaz przejścia”, którym i tak przechodzili wszyscy na drugą stronę torów?

Ci, którzy to pamiętają, i ci, którzy z racji wieku takiej szansy nie mają, pewnie się ucieszą. Otóż w minionym tygodniu, aktem notarialnym, Gmina Wińsko otrzymała nieodpłatnie od PKP S.A. stację na własność.

Oczywiście większość (włącznie ze mną) westchnie – szkoda, że tak późno. Szkoda, że magazyn z rampą jest tak strasznie zniszczony. Szkoda, że dewastacja posunęła się aż tak daleko. Szkoda, to prawda, ale i tak dobrze, że tak się wreszcie zakończyła historia naszych starań o stację.

Pozostanie w niej funkcja mieszkalna (góra). Dół natomiast będzie służył przyszłej ścieżce rowerowej, wraz z działką przyległą, jako MOR (Miejsce Obsługi Rowerzysty). Są jeszcze dodatkowe pomysły, ale o tym mówić za wcześnie.

Sprawa przejęcia stacji przez samorząd ciągnęła się od 6 lat (grudzień 2014, pierwszy tydzień kadencji, pierwsze spotkanie z dyrekcją PKP S.A. oddział Nieruchomości).

Sprawy nabrały tempa, gdy powstał projekt Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej DAR, projektowanej przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, do którego decyzją Rady Gminy Wińsko, przystąpiliśmy jesienią tego roku. Jeszcze raz wielkie dzięki dla Tymoteusza Myrdy, Zarząd Województwa Dolnośląskiego i Krystiana Kosztyły, Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, za pomysł i wsparcie.

Teraz czeka nas przejęcie pozostałych działek nasypu. Kiedy remont i adaptacja stacji do nowych celów? Już w przyszłym roku w niezbędnym zakresie. A kompleksowo, gdy dolnośląski projekt DAR zdobędzie środki (unijne i krajowe) na ten cel.

Gdy wykonamy niezbędne prace zabezpieczające, zaprosimy Państwa na  sentymentalną wycieczkę…do poczekalni i na peron 😉 !

Wójt Jolanta Krysowata – Zielnica

Przewodnicząca Rady Regina Hukiewicz

Sołtys Ryszard Kisielewicz

STACJA DZIŚ

STACJA DAWNIEJ

Polityka prywaności

  • Strona może używać plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Zablokowanie cookies może jednak spowodować nieprawidłowe działanie strony. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziecie Państwo w pliku: POLITYKA PRYWATNOSCI

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174