Log In

Nauka w czasie epidemii. Jak przez wirusa zmieniła się szkoła.

  • Napisane przez

To było wyjątkowe rozpoczęcie roku szkolnego: bez oficjalnych imprez, skromnie, w małych grupach. Z jednej strony dzieciom, rodzicom i nauczycielom towarzyszyła wielka radość ze spotkania, a z drogiej niepewność jak szkoły będą funkcjonować w czasie epidemii, jak będzie wyglądała nauka.
Organizacja pracy zgodnie z wytycznymi to ogromne wyzwanie.
Dariusz Łeśko, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wińsku, w której obecnie uczy się 310 uczniów opowiada jak obecnie wygląda nauka i jak zorganizowano lekcje.

W szkole, która jest największa w gminie nie było konieczności wprowadzania dwuzmianowego systemu nauki. Lekcje zaczynają się od godz. 8, a od godz. 7 działa świetlica. Pierwsi uczniowie, którzy są dowożeni autobusami docierają do szkoły od godz. 7.20. Nauczyciele, którzy są na dyżurach starają się rozładować tłok.
Tak staraliśmy się zorganizować pracę szkoły, żeby przestrzegać wszystkich zaleceń GIS-u, żeby było bezpiecznie. Na okoliczność epidemii wprowadziliśmy nowy regulamin. Bezpieczeństwo to nasz wysiłek, uczniów i ich rodziców. Wszyscy musimy być odpowiedzialni – mówi dyrektor.
O bezpieczeństwo dba się także podczas przejazdu autobusem – uczniowie obowiązkowo muszą mieć maseczki podczas transportu.


Rodzice wchodzą tylko w ważnych sprawach

Jak mówi Dariusz Łeśko, z zasady do szkoły nie wchodzą rodzice, ale to nie prawda, że nie są oni w ogóle nie wpuszczani.
Niedawno był u mnie ojciec, który zapisywał dziecko do szkoły. Przyniósł dokumenty. Przed wejściem musiał zdezynfekować ręce, założyć maseczkę, wpisać się do dziennika wejść. Są sprawy, których dzieci same nie załatwią. Jeśli natomiast rodzice przychodzą, żeby odebrać dzieci po lekcjach, to przy wiatrołapie jest specjalna strefa wyznaczona taśmą. Tam powinien przebywać jeden rodzic. Panie z obsługi pomagają dzieciom w ubieraniu, zawiązywaniu butów, odprowadzają do klas – mówi dyrektor.

Dezynfekcja, informacja i obserwacja

Przed wejściem do szkoły są pojemniki z płynem do dezynfekcji. Aby dostać się do budynku, trzeba przejść przez matę nasączoną środkiem dezynfekującym. Również wewnątrz, na każdym piętrze są dystrybutory z płynem, plakaty pokazujące właściwy sposób mycia rąk, zachowywania dystansu, zakładania maseczek, informacje z telefonami alarmowymi.
Zgodnie z wytycznymi mamy w szkole wyznaczone dwa izolatorium. Gdybyśmy mieli podejrzenie, że któreś z dzieci ma objawy chorobowe, to w tym pomieszczeniu będzie oczekiwać z nauczycielem na przyjazd rodziców – mówi dyrektor i dodaje, że zaleca się, aby przed wysłaniem pociechy do szkoły obserwować dziecko.
Wiemy, że bywa tak, że rano dziecko czuje się dobrze, a na 2 czy 3 lekcji ma już objawy. Dlatego też prosimy rodziców, żeby odbierali dzieci, kiedy jest taka potrzeba – zaznacza Dariusz Łeśko.

Przyłbice na lekcjach

Szkoła Podstawowa w Wińsku jest największą w całej gminie. Dyrekcja i nauczyciele tak zorganizowali lekcje, że uczniowie nie przemieszczają się w ciągu dnia po szkole. Każda klasa zaczyna i kończy lekcje w tej samej klasie. Nie ma już systemu „gabinetowego”, tzn., że w każdej sali były pomoce dydaktyczne z danego przedmiotu. Oczywiście poza informatyką i wychowaniem fizycznym. Teraz to nauczyciele danych przedmiotów przychodzą do uczniów. Co więcej, ze względów bezpieczeństwa każda klasa na danym piętrze zaczyna i kończy lekcje o innej godzinie. Kiedy jedna klasa ma lekcje, inna ma przerwę.  Dzięki temu uczniowie nie gromadzą się na korytarzach, nie ma tłoku. Jeśli pogoda dopisuje, uczniowie wychodzą na dwór na przerwy, gdy tylko jest to możliwe to i lekcje odbywają się na zewnątrz.

Myślę, że gdyby uczniowie mieli siedzieć całą lekcję w maseczkach, byłoby to dla nich bardzo uciążliwe. Dlatego też zakupiliśmy dla nich półprzyłbice dziecięce. Każde dziecko otrzymało na początku roku własną. Jeśli pojawiłby się problem, że któreś zapomniało zabezpieczenia, mamy pulę dodatkowych, jednorazowych maseczek. Również nauczyciele otrzymali przyłbice. Bez nich prowadzenie lekcji byłoby bardzo trudne – wyjaśnia Dariusz Łeśko i dodaje, że szkoła złożyła zamówienie na płyny do dezynfekcji z Ministerstwa Zdrowia, ma także swój zapas.
Zgodnie z zaleceniami również na stołówce znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji. Zamontowano też specjalną pleksi w miejscu, gdzie wydawane są posiłki. Dzieci będą jeść rotacyjnie, w małych grupach, począwszy od najmłodszych. Zmniejszono też o połowę liczbę miejsc przy stoliku.
Po kilku dniach od rozpoczęcia roku szkolnego będziemy wiedzieli ile dzieci będzie korzystało z obiadów – mówi dyrektor.


Platforma edukacyjna i dziennik elektroniczny

Dyrekcja szkoły i nauczyciele komunikują się z rodzicami za pomocą dziennika elektronicznego Vulcan. Jak mówi dyrektor, na początku epidemii wprowadzono platformę edukacyjną, która doskonale się sprawdziła. Dzieci miały wysyłane przez nią lekcje, zadania, kursy. – To dobre narzędzie do komunikacji i nauki. Nie będziemy z niej rezygnować – mówi dyrektor i zapowiada, że zebrania z rodzicami planowane są od poły września:
Będą odbywały się rotacyjnie. Nie tak jak było do tej pory, że wszystkie klasy w jednym dniu. Mamy już wstępny pomysł, planujemy, że dziennie będą po 2 spotkania. Rodzice są już informowani o terminach.

Polityka prywaności

  • Strona może używać plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Zablokowanie cookies może jednak spowodować nieprawidłowe działanie strony. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziecie Państwo w pliku: POLITYKA PRYWATNOSCI

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174