Log In

Największa inwestycja drogowa w Gminie Wińsko już oficjalnie otwarta!

  • Napisane przez

To było wielkie święto dla całej Gminy Wińsko. Dziś oficjalnie otwarto przebudowane drogi gminne w miejscowościach Stryjno, Rogówek, a także Brzózka – Głębowice, która była największą inwestycją drogową, na które Gmina otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Na uroczystości obecny był Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.

Wojewoda rozpoczął swoją wizytę od Urzędu Gminy, skąd udał się do Głębowic. Tam już czekali na niego mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele jednostek samorządowych, służb: policji, straży pożarnej i nadleśnictwa, a także wykonawców dróg. Oraz starosta powiatu lubińskiego, do którego przyłączyć się chce gmina Wińsko.
– Głębowice to piękne miejsce, w którym mamy boisko sportowe „Zrywu”, jest to też jedna z najmniejszy szkół na Dolnym Śląsku, która została przejęta od fundacji i dzięki środkom rządowym i unijnym ma doskonałe warunki i dzieci chodzą do niej jak na korepetycja. Jednak najważniejsza rzecz, która nas tu bolała, to była droga do miejscowości – mówiła Jolanta Krysowata – Zielnica, Wójt Gminy Wińsko i dodała:
Pan Augustyn Czyżowicz zrobił zdjęcie, na którym widać było jak kobiety idą do kościoła miedzą, żeby nie niszczyć pola, ale także nie idą drogą, bo się nią iść nie dało. Od kilkunastu lat trwały starania, żeby ta droga, który łączy Wińsko z trzecią co do wielkości miejscowość w gminie była wyremontowana. I tak przez 5 lat się zżymałam, że nie dostaję pieniędzy, aż nagle powstał Fundusz Dróg Samorządowych.
Jak dodała Wójt, rząd Zjednoczonej Prawicy wymyślił taki fundusz, który pozwala takim gminą jak Wińsko budować porządne drogi i takie węższe, bo nie wszędzie są potrzebne autostrady.

Ta droga to nie tylko wygoda, estetyka, komfort dojazdu do pracy, ale oddanie honoru ludziom mieszkających na wsi. I to poczuliśmy. I za to właśnie, panu Wojewodzie jako przedstawicielowi rządu na Dolnym Śląsku bardzo chciałam podziękować – mówiła Wójt.
Dzieci ze szkoły w Głębowicach przekazały Jarosławami Obremskiemu podziękowania, a przedstawiciele SP ZOZ kosz ze zdrowymi, lokalnymi pysznościami.
Moja wiedza o Gminie Wińsko jest duża, bo Pani Wójt często mnie odwiedzała i tematem naszych rozmów były drogi. Fundusz Dróg Samorządowych coraz lepiej funkcjonuje. Dostrzegam w wielu gminach pewien problem sympatycznej konkurencji pomiędzy drogami gminnymi a powiatowymi. Są takie gminy, które mają lepsze drogi gminne niż powiatowe – mówił wojewoda i spojrzał w stronę Adama Myrdy, Starosty Powiatu Lubińskiego, który był obecny na uroczystości.

– Ta droga została wykonana za 4,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 3 mln zł. Takich dróg dofinansowanych z funduszu przybywa. I będzie jeszcze więcej, bo w przyszłym roku będziemy mieli na fundusz tyle samo pieniędzy, co w tym – zapewnił Wojewoda i dodał, że życzy, aby ta droga służyła mieszkańcom, resorom aut i tego, aby było na niej bezpiecznie.
O bezpieczeństwo pomodlił się także ks. Jarosław Olejnik, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
– Ta droga jest dla nas bardzo użyteczna i potrzebna naszej parafii. Radykalnie skróci dojazd mieszkańcom Brzózki do naszego kościoła, którzy do tej pory musieli jeździć kilkanaście kilometrów dalej, a teraz mają 3 km do swojego kościoła i jadą 3 minuty. Tylko pamiętajmy, żeby zwalniać, bo mamy swoje zwierzątka, siedlisko susła – zaznaczył ks. Jarosław Olejnik, który poświęcił drogę.
Zaszczyt przecięcia wstęgi przypadł Jarosławowi Obremskiemu, Sylwii Fidler – Kaczan, przedstawicielce wykonawcy drogi z Przedsiębiorstwa Utrzymania Dróg i Mostów Piotronowice, Tadeuszowi Ćwikowi z Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego, Regina Hukiewicz, przewodnicząca Rady Gminy Wińsko, a także gospodarz Gminy – Jolanta Krysowata – Zielnica.
Po otwarciu drogi w Głębowicach goście przejechali drogą do Stryjna, gdzie również wyremontowano drogę dzięki dofinansowaniu z FDS.

Barbara Rabiega, sołtys Stryjna podziękowała przede wszystkim Wójt Gminy Wińsko, bo jak zaznaczyła, to dzięki jej uporowi droga została wyremontowana.
Pamiętam jak dwa lata temu urodziła dziecko i chciałam spacerować w miejscowości, ale nie było drogi i nie miałam jak. Teraz jest zupełnie inaczej – podkreślała.
Mała Zosia, córka sołtyski z uroczym uśmiechem wręczyła Wojewodzie kwiaty.
Jolanta Krysowata – Zielnica podkreślała, że gmina ma jeszcze kilka dróg gminnych do wyremontowania. Jak zaznaczyła, teraz priorytetem są drogi z Aleksandrowic do Staszowic i w kierunku Raszowic do granicy gminy.
Wojewoda wraz z gośćmi przejechał drogą gminną do krajowej nr 36, a stamtąd na wyremontowaną drogę gminną do Rogówka i Wińska.

Takie podziękowanie jest ważne, uhonorowanie wojewody, który jest przedstawicielem Państwa Polskiego w województwie Dolnośląskim – podkreśla p. wójt.
DROGA W M. STRYJNO, długość drogi 1595m
DROGA W M. ROGÓWEK, długość drogi: 2146m
DROGA BRZÓZKA-GŁĘBOWICE, długość drogi: 3384m

Tagged under:

Polityka prywaności

  • Strona może używać plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Zablokowanie cookies może jednak spowodować nieprawidłowe działanie strony. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziecie Państwo w pliku: POLITYKA PRYWATNOSCI

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174