Log In

Wińsko w Stowarzyszeniu „Rzeczpospolita Samorządna”

  • Napisane przez

Łącznie 37 samorządów uczestniczy w projekcie budowy Autostrady Rowerowej. Wśród nich znajduje się również Gmina Wińsko. Łączna długość autostrady ma wnieść około 500 km!

Ścieżka rowerowa o długości 500 km to ewenement w skali światowej. Taka właśnie inwestycja ma powstać na Dolnym Śląsku, a Gmina Wińsko będzie jej częścią.

W połowie Września w Rudzie Sułowskiej samorządowcy i przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt podpisali list intencyjny w tej sprawie. Wśród nich była Jolanta Krysowata – Zielnica, Wójt Gminy Wińsko.
Autostrada rowerowa ma nie tylko skomunikować Dolny Śląsk, ale i połączyć go z istniejącymi ścieżkami w sąsiednich województwach, a także z Niemcami.
O środki na ten cel będą występować nie pojedyncze gminy, ale organizacja zrzeszająca wiele gmin czyli Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna”.
Stąd na ostatniej sesji Rada Gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu od tego Stowarzyszenia.
Z nowych ścieżek rowerowych, które mają mieć świetne parametry – 3 – 3,5 metra szerokości – będą korzystać turyści i mieszkańcy Gminy Wińsko.

Mat. facebook Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Ścieżka przebiegać będzie byłym torowiskiem od strony Ścinawy (Małowice) przez Wińsko do Wąsosza i z Wąsosza przez Białawy do Żmigrodu. Planowany jest także skrót między Piskorzyną a Grzeszynem (obecnie droga polna), aby umożliwić turystom na rowerach odwiedzenie Białkowa.

Tędy będzie przebiegać ścieżka rowerowa

W Wińsku tędy będzie przebiegać ścieżka rowerowa

Podczas ostatniej sesji radni jednomyślnie zdecydowali o przystąpieniu do Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządowa”.

Tyle lat samotnych starań o przejęcie byłych linii, nareszcie zakończy się sukcesem, ponieważ z grupą gmin PKP rozmawia zupełnie inaczej – przyznaje Pani wójt.

Oto uzasadnienie przystąpienia do Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządowa”.

Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządowa” zrzesza jednostki samorządy terytorialnego wszystkich szczebli. Zostało założone przez Województwo Dolnośląskie, Powiat Lubiński, Gminę Miejską Lubin, Gminę Siechnice i Gminę Ścinawa. W 2019 roku do Stowarzyszenia dołączyły Gminy: Wołów, Miękinia i Legnickie Pola.
Podstawowym celem działalności stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturowego, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych, aktywne współdziałanie w celu pozyskania środków zewnętrznych, promocja i realizacja wspólnych interesów jednostek samorządu terytorialnego, prowadzenie działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy pomiędzy społeczeństwami.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele między innymi poprzez: wspieranie rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, organizowanie współpracy i wymiany informacji pomiędzy samorządami lokalnymi a samorządem województwa, promocję społeczności lokalnych regionu, wspieranie uczestnictwa jednostek zrzeszonych w stowarzyszeniu w programach Unii Europejskiej, współpracę i wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju gospodarczego, kulturalnego, oświatowego i społecznego, rynku pracy oraz ochrony środowiska naturalnego.
Współpraca w ramach stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna” ułatwi współdziałanie samorządów lokalnych poprzez sprawniejszą koordynację działań i wymianę informacji, co więcej, umożliwi szersze wykorzystanie potencjału lokalnych społeczności, ich integrację, a tym samym wesprze budowę społeczeństwa obywatelskiego.
Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna” doży do wzmocnienia potencjału naszego regionu, dlatego członkostwo w nim jest korzystne z punktu widzenia interesów i zadań Gminy Wińsko.
Mając na uwadze wyzwania stojące przed samorządami lokalnymi, celowe i zasadne jest przystąpienie do Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna”.

Polityka prywaności

  • Strona może używać plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Zablokowanie cookies może jednak spowodować nieprawidłowe działanie strony. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziecie Państwo w pliku: POLITYKA PRYWATNOSCI

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174