Log In

Poseł Paweł Hreniak oglądał wyremontowane gminne drogi i Centrum Edukacji Astronomicznej w Białkowie

  • Napisane przez

Paweł Hreniak, poseł na Sejm RP, były Wojewoda Dolnośląski, kolejny raz odwiedził naszą gminę.
Jolanta Krysowata – Zielnica, Wójt Gminy Wińsko pokazała efekty wykorzystania rządowego wsparcia na remonty dróg gminnych, a także Centrum Edukacji Astronomicznej w Białkowie.

Gmina Wińsko pozyskała ponad 1 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych na drogę ze Stryjna, przez Białków do Grzeszyna. Dlaczego była to tak ważna inwestycja? Ponieważ w Białkowie już niebawem zostanie otwarte Centrum Edukacji Astronomicznej, które jest ewenementem na całą Europę. Będzie on przyjmować gości z całego kraju, a do tej pory prowadziła do niego jedynie dziurawa, zdegradowana droga powiatowa, a z niej zjazd na polną drogę. Jak mówiła Wioletta Wysoczańska, sołtys Grzeszyna, którego przysiółkiem jest Białków, dzięki nowej drodze mieszkańcy nie muszą już nadrabiać dodatkowo 6 km. Teraz zamiast polnej drogi mają piękną, nową, asfaltową.

– Pani wójt wspólnie z radnymi ustaliła, że priorytetem działań będzie naprawa dróg gminnych. A w gminie Wińsko były one w fatalnym stanie. Widzę jak wiele przez te ostatnie lata zmieniło się na dobre. I te główne zadania są sukcesywnie realizowane. Jest się czym pochwalić. Inwestycja, którą dziś oglądamy nie tylko łączy miejscowości, ale prowadzi do niezwykłego miejsca. Cieszę się, że jest ono prowadzone przez Uniwersytet Wrocławski, moją macierzystą uczelnię, która współpracuje z Wińskiem, moją ulubioną gminą – mówił poseł i dodał, że o Wińsku będzie coraz głośniej, bo to gmina, która umie remontować drogi, a dzięki temu i urokliwym miejscom będzie mieć coraz więcej mieszkańców.
Poseł Paweł Hreniak przejechał całym wyremontowanym odcinkiem od Stryjna aż pod Centrum. Tu na gości czekał prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiedział historię obserwatorium w Białkowie i oprowadził gości po obiekcie.
Profesor podkreślał, że Centrum będzie pokazywało najnowsze osiągnięcia astronomii, fizyki, biologii, nauk ścisłych stosując metody multimedialne, do których młodzież jest przyzwyczajona. Będą to pokazy, doświadczenia, prelekcje, kółka astronomiczne i pracownie, a także niezwykłe eksponaty.

–  Mamy nadzieję, że z naszego centrum będzie korzystało około 2,5 miliona ludzi – mówił prof. Paweł Rudawy i podkreślił, że jest to ośrodek edukacyjny, a nie naukowy, a pracownie i teleskopy czekają tylko na zakończenie pandemii.
Wewnątrz na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji: pracownie, nowoczesne sale konferencyjne, obserwatorium, strefa relaksu, możliwość oglądania tego, co dzieje się na niebie w czasie rzeczywistym, a nawet spacer nad Księżycem.

Wszyscy zwiedzający byli zachwyceni Centrum Edukacji Astronomicznej, które powstało dzięki partnerstwu Uniwersytetu Wrocławskiego i Gminy Wińsko. Dodatkowo Wójt, jako gospodarz gminy zadbała o dojazd.


Podczas wizyty Paweł Hreniak zobaczył także całość nowej drogi do Grzeszyna i miejscową świetlicę, a także drogę do Rogówka, która również została przebudowana dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych.
Dodajmy, że ten rok był dla naszej gminy rekordowy, bo mamy aż 17 km wyremontowanych dróg!

Polityka prywaności

  • Strona może używać plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Zablokowanie cookies może jednak spowodować nieprawidłowe działanie strony. Więcej informacji na temat naszej polityki prywatności znajdziecie Państwo w pliku: POLITYKA PRYWATNOSCI

Warning: simplexml_load_string(): Entity: line 1: parser error : Start tag expected, '<' not found in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): Not Found <br /><a href="http://www.facebook.com/">Back to Facebook.</a> in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: simplexml_load_string(): ^ in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 173

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/winsko/public_html/strona/wp-content/plugins/soslider-social-slider/handlers/facebook/init.php on line 174